E-dowody stają się coraz popularniejsze, choć wciąż na pewno nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, czym one są. Coraz więcej osób decyduje się jednak na wymianę swojego dowodu na wersję elektroniczną. Po co? Właśnie dlatego warto dowiedzieć się o nich jeszcze więcej i porównać z tradycyjną wersją, a do tego zrozumieć, czym tak naprawdę jest czytnik do e-dowodów.

Czym jest czytnik do e-dowodów i czym różnią się one między sobą?

Czytnik stanowi tutaj szczególną rolę, ponieważ bez niego nie da się odczytać e-dowodu. Na tę chwilę znaleźć można dwa rodzaje czytników. Jeden z nich posiada klawiaturę, podczas gdy drugi posiada jedynie większy ekran. Dodatkowo musi on przestrzegać odgórnie narzuconych norm, które regulują to, jaki rodzaj czytnika możne znaleźć się, w jakim miejscu i w jaki sposób można go używać. Z całą pewnością czytniki z klawiaturą znaleźć będzie można w różnego rodzaju urzędach. Głównie dlatego, że tam podanie haseł często będzie konieczne, aby móc aktywować swój e-dowód.

Czym jest e-dowód?

Najprościej mówiąc, jest to elektroniczna wersja znanych wszystkim dowodów. Działa ona na zasadzie wbudowanego czipa, który koduje na sobie wszelkie wiadomości, które, aby odczytać, potrzeba specjalnego sprzętu, jakim jest właśnie czytnik. Warto jednak pamiętać o tym, że e-dowód nie ma nic wspólnego z kartą płatniczą, a więc nie jest powiązane z żadnymi bankami, ani żadnymi płatnościami.