Montaż SMT – ograniczenia techniczne, o których warto wiedzieć

Kategorie Urządzenia dla firm

Montowanie układów drukowanych za pośrednictwem technologii SMT jest procesem szybkim i wygodnym. Metoda ta minimalizuje koszty wytworzenia elementu, skraca czas produkcji i zwiększa efektywność wybranego układu. Niestety ma ona też swoje ograniczenia technologiczne.

Ciepło – jak sobie z nim poradzić?

Największym „wrogiem” technologii SMT jest ciepło. Co ważne, jego oddziaływanie nie ogranicza się wyłącznie do nakładanych na powierzchnię płytki komponentów. Warto też pamiętać, że sama płytka również jest narażona na oddziaływanie ciepła, co przedkłada się na wzrost zachodzących w niej naprężeń mechanicznych i zwiększone ryzyko przegrzania komponentów. Montaż SMT (https://www.unicard.pl/produkcja-elektroniki-smt-i-tht) zmniejsza szansę na wykrycie ich skutków, gdyż każda z wytworzonych w ten sposób płytek charakteryzuje się wysokim zagęszczeniem istniejących komponentów.

Ograniczenia technologiczne, o których warto wiedzieć

1. Ręczna naprawa wyprodukowanych w ten sposób układów jest bardzo utrudniona, a w niektórych przypadkach niemożliwa. Zwłaszcza, jeśli ma się na myśli naprawę amatorską.

2. Wymóg stosowania kleju w układach dwustronnych, zwłaszcza w przypadku dość masywnych komponentów.

3. Mała opłacalność produkcji w przypadku wytwarzania niewielkich serii, co jednoznacznie przedkłada się na wzrost finalnego kosztu wyprodukowanej płytki i znajdującego się na niej układu.

Podsumowanie

Opisywane powyżej trudności mogą mieć wpływ na jakość gotowego układu, toteż – jeśli istnieje taka możliwość – są one na bieżąco kontrolowane w specjalnie stworzonych do tego celu urządzeniach.