Laminowanie to proces wtapiania tworzywa w dokument. Dzięki niemu, papier staje się sztywniejszy i odporny na zabrudzenia, zżółnięcia, zawilgocenia i wiele innych czynników, które mogłyby zniszczyć zabezpieczony w ten sposób dokument. Technikę tą głównie wykorzystuje się przy przygotowywaniu profesjonalnych prezentacji.

Jakie tworzywo?

Tworzywo wykorzystywane do laminowania kupuje się we formie foliowych kieszonek. Jest dostępne we wielu różnych rodzajach i wariantach. Najpopularniejsze są kieszonki sztywne i błyszczące. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się folie matowe. Ich dużym plusem jest możliwość pisania po nich, a następnie zmazywania własnych notatek i tworzenie nowych. Istnieją też specjalne folie do laminarek. Mogą być one samoprzylepne albo z perforacją do segregatora. Można nawet zakupić folie do zabezpieczania fotografii. Mają one właściwości, które wydobywają kolory ze zdjęć i równocześnie zabezpieczają je przed wszystkimi negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. W tym również przed promieniowaniem ultrafioletowym. Folie do laminarki dostępne są w różnych formatach od A3, przez najbardziej popularne A4, aż do małych folii na wizytówki.

Jak to się robi?

Wystarczy papier, folia i laminarka od Unicard. Dokument, który chcemy zabezpieczyć należy umieścić we folii. Następnie wkłada się ją w laminarkę. Bardzo ważne jest by była ona umieszczona grzbietem (zgrzewem) do przodu. W innym wypadku, ryzykujemy uszkodzenie sprzętu.